Cesta do pravěku vede přes Regionální muzeum

Terénní stanice experimentální archeologie se nachází na Křížovém vrchu nad Českým Krumlovem přibližně 30 minut chůze od budovy muzea. Kromě pravidelných doplňkových vzdělávacích programů pro školy a skupiny, které zahrnují povídání o českokrumlovských lokalitách, ukázky předmětů a nástrojů a práce s nimi, pořádáme i jednorázové akce pro veřejnost s různou pravěkou tematikou zvané DOBRODRUŽSTVÍ NA KŘIŽÁKU, kde si na své přijdou malí i velcí. Jakýmsi detašovaným pracovištěm terénní stanice se specializací na paleolit se poslední dobou stává také Dobrkovická jeskyně, v níž se dvakrát ročně v DEN LOVCŮ MAMUTŮ můžete setkat s pravěkými lovci a vyzkoušet si něco z jejich dovedností.

Akce pro školy a skupiny jsou připravovány na objednávku (ceny a termíny viz níže v záložce Termíny). Jednorázové akce pro  veřejnost jsou přístupné zdarma a jejich termíny vždy naleznete na našich stránkách v záložce PROGRAM – aktuální události.

Nabídka programů pro školy a skupiny

Lovci a sběrači

Paleolit – mezolit

Jak žili lidé ve starší době kamenné? Co jedli, do čeho se oblékali, jako nástroje používali a co uměli?

Přijďte se podívat, jak vypadal všední den pravěké tlupy. Program Vás seznámí s nejstaršími českokrumlovskými lokalitami a náílezy, vyzkoušíte si práci s kamennými nástroji, rozdělávání ohně i shánění obživy – lov a sběr.

Programy závazně objednávejte alespoň týden předem e-mailem archeologie@muzeumck.cz nebo telefonicky 380 711 674.

První zemědělci

(Neolit)

Na začátku bylo zrno. Ale kde se vlastně vzalo? A co všechno z něho vyrostlo?

Počátky zemědělství a domestikace v mladší době kamenné jsou základem celé naší civilizace. Program Vás seznámí s českokrumlovským osídlením prvních zemědělců a jejich způsobem života; novými plodinami, nástroji i technologiemi jako je výroba keramiky, tkaní z rostlinných materiálů nebo drcení obilí na zrnotěrce. Ale i lov je stále důležitým zdrojem potravy.

Programy závazně objednávejte alespoň týden předem e-mailem archeologie@muzeumck.cz nebo telefonicky 380 711 674.

Doba bronzová

Září jako slunce, ale je studený a tvrdý jako kámen – co je to? Malý zázrak – první kov!

Starší doba bronzová je dobou prvního velkého rozkvětu osídlení Českokrumlovska, kudy podél toku Vltavy a Malše proudí měď z alpských ložisek do Evropy. Program Vás seznámí s kulturou, dálkovými kontatky a lokalitami starší doby bronzové. Jeho součástí jsou ukázky měděných ingotů, bronzových nástrojů a šperků, zpracování vlny (předení, tkaní na hřebenovém stávku) a již tradiční stále oblíbený lov.

Programy závazně objednávejte alespoň týden předem e-mailem archeologie@muzeumck.cz nebo telefonicky 380 711 674.

Doba železná

Může být něco lepšího než bronz? Může – železo!

Doba železná je důležitým technologickým mezníkem, nové vynálezy značně posouvají efektivitu výroby i úroveň společnosti, která se výrazně stratifikuje. Program Vás seznámí s novou podobou nástrojů a s převratnými vynálezy v oboru hrnčířství, železářství, tkalcovství, mlynářství i s první mincovnictvím na našem území. Lov je stále důležitý, ale začíná také plnit významnou společenskou funkci.

Programy závazně objednávejte alespoň týden předem e-mailem archeologie@muzeumck.cz nebo telefonicky 380 711 674.

Život v pravěku

Kombinovaný průřezový program na přání s ukázkami vývojové řady nástrojů a základy řemesel. Program lze přizpůsobit na míru.

Programy závazně objednávejte alespoň týden předem e-mailem archeologie@muzeumck.cz nebo telefonicky 380 711 674.

Termíny

Terénní stanice Křížový vrch bude pro Vás letos otevřena ve dvou turnusech a to vždy celý jeden týden na jaře a na podzim. Na Vás je, abyste si vybrali den a hodinu, která Vám bude vyhovovat. 

  • Termíny jaro: 13. – 17. 6. 2016
  • Termíny podzim: 19. – 23. 9. 2016

Programy jsou vhodné jako doplněk k výuce dějepisu a znalosti lokální historie, neboť jsou tematicky zaměřeny na jednotlivá významná období pravěkého osídlení Českokrumlovska a seznamují děti s důležitými lakalitami, archeologickými nálezy a typickými nástroji. Kromě povídání s ukázkami mají také praktickou část, která spočívá v interaktivní práci s replikami typických nástrojů a předmětů a je zaměřená na spolupráci dětí ve skupině (tlupě).Nabídky programů naleznete níže.

  • Délka každého programu je 60 – 120 minut (na přání lze upravit)
  • Cena: 40,- Kč za žáka

Rezervujte si termín na emailu archeologie@muzeumck.cz nebo telefonicky 380 711 674 nebo 775 313 225, nebo využijte náš rezervační formulář. Rezervaci je nutné uzavřít minimálně týden před vybraným termínem.

Na Vaší návštěvu se těší experimentální tým RMČK.

Přehled termínů a obsazenost

Rezervační formulář

ktualizace