VÝSTAVA: Od Velké války k republice

U příležitosti 100. výročí ukončení první světové války a vzniku Československé republiky proběhne 17. 7. – 4. 11. 2018 v Regionálním muzeu v Českém Krumlově hlavní výstava sezóny s názvem „Od Velké války k republice“. Samotná výstava se bude věnovat období první světové války s důrazem na její konec, který vedl ke vzniku samostatné Československé republiky a formování národa. Připomene úlohu legionářů, kteří se zásadním způsobem podíleli na zrodu a obraně nového státu. Zmíněny budou také události na Českokrumlovsku, které vyhlášení republiky vyvolalo, především pak vznik župy Böhmerwaldgau 3. 11. 1918 a následný zásah československé armády. Návštěvníci budou moci shlédnout různé druhy prvoválečných uniforem a zbraní. Budou vystaveny unikátní kolorované fotografie ze západní fronty. Díky deníkům a korespondenci se podíváme na válečné události očima českých vojáků na straně legií i Rakouska-Uherska. Významnou část výstavy budou tvořit válečné plakáty Vojtěcha Preissiga a tři návrhy Františka Kupky na zástavu 1. pluku československého vojska ve Francii. Opomenuty nebudou ani osobnosti, které se zasloužily o vznik Československa. Nahlédneme také do domácností z počátku první republiky, včetně dobových oděvů. Nejen pro děti budou vystaveny hračky. Právě pro děti je toto téma velmi složité, proto bych ráda použila několik dílů z pořadu České televize Dějiny udatného českého národa, které se mu věnují a podávají ho velmi zdařile a především srozumitelně.

Mgr. Vladimíra Podaná (historička novějších dějin)

TZ – Od Velké války k republice

U příležitosti výstavy „Od Velké války k republice“, oslavující 100. výročí ukončení první světové války a vzniku Československé republiky, byla vydána limitovaná edice turistické vizitky. V prodeji od úterý, dne 17. 7. 2018.

Vernisáž se bude konat 17. 7. 2018 od 18 hodin za účasti členů Klubu vojenské historie České Budějovice v dobových uniformách. https://kvh-ceske-budejovice.webnode.cz/